detoks

Şimdi detoks zamanı!
İlkbaharda doğa ile birlikte biz de canlanmak ve yenilenmek için önce ruhumuzu, sonra bedenimizi arındırmalıyız.

Kimler detoks yapmamalı?
Ağır kalp hastaları, tansiyon rahatsızlığı olan hastalar, yoğun kimyasal ilaç kullananlar, mide ülseri olanlar, kanamalı koliti olanlar, hamileler, emzirenler, kanser hastaları, reçeteli ilaç kullananlar, böbrek yetmezliği olanlar, şeker hastaları ve ağır psikiyatrik hastalar için detoks önerilmiyor.

Bir hafta boyunca
● Hayvansal yağ, trans yağ, katı yağlar, beyaz un, beyaz şeker, işlenmiş et, şarküteri ürünleri, çok şeker eklenmiş asitli içecekler, yağlı süt ürünleri, yağlı peynirler, zorunlu olmayan kimyasal ilaçlar ve hamur işlerinden uzak durun.

● Tam buğday ve tam çavdar ürünleri, şekersiz ve katıksız müsli, az yağlı keçi sütü, yasemin çayı, yeşil çay, mate çayı, ıhlamur çayı gibi çaylar, maden suyu, bol ılık su ile başta zerdeçal olmak üzere zencefil, biberiye ve kekik gibi detoksa yardımcı baharatlar kullanın.

simdi-detoks-zamaniArtık hepimiz sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirerek acı çekmeden zayıflayabileceğimizi ve kilomuzu koruyabileceğimizi biliyoruz. Kimileri bunu başarırken, kimileri de yarı yolda kalıveriyor. Bu ay her şeye yeniden başlamaya ne dersiniz? Eğer yanıtınız “Ben varım” ise takvimlerinizde ilkbahar ekinoksu olan 21 Mart tarihini kırmızı kalemle işaretleyin. Çünkü o gün yeni hayatınızın ilk günü başlayacak. Bu yolculuktaki rehberiniz ise Uzman Dr. Ender Saraç olacak.

Neden 21 Mart?
Doğanın uyanışa geçtiği, ağaçların çiçek açtığı, toprakta otların yeşerdiği, cemrelerin düşmeye başladığı bahar aylarında insan vücudunun da yenilenmeye ihtiyaç duyduğunu tahmin etmek zor değil. 21 Mart’ta ise ilkbahar ekinoksu astrolojide yeni başlangıçları temsil eden Koç burcuna geçiyor. Yani bu tarih yeni başlangıçlar ile ruhu ve bedeni arındırmak için çok uygun bir zaman!

Uzman Dr. Ender SaraçÖnce ruhumuzu temizleyelim
Dr. Ender Saraç, önce 7 gün sürecek bir bahar detoksunun ardından birkaç gün içinde adım adım sağlıklı bir beslenme düzenine geçilmesini ve bu düzenin hayatımızın bir parçası olmasını öneriyor. Ancak sadece bedensel detoks hiçbir anlam ifade etmiyor. “Zayıflayabilirsiniz ama ruhunuz hala öfke, kin, ego, kıskançlık, nefret ve maddi hırslarla yüklüyse tam bir detokstan söz etmeniz mümkün değil” diyen Dr. Saraç, önce ruhsal detoksa başlanmasını öneriyor.

İdeal bir detoks için bunlardan uzak durun
Uzman Dr. Ender Saraç, detoks döneminde gürültüden uzak durmayı, rahatlatıcı müziklerin ve kokuların etkisinde olmayı da öneriyor. İdeal bir detoks için kötü kokulu ortamlardan, rüzgâra maruz kalmaktan, ıslak saçla dışarı çıkmaktan, çıplak ayaklarla taşa basmaktan, saç boyatmaktan, alkol ve sigara tüketmekten, gereksiz seyahatlerden uzak durmalısınız. Dr. Saraç, “Eğer detoks yaparken sinirliyseniz, mutsuz hissediyorsanız bir şeyler yanlış gidiyor demektir. O zaman detoksu kesebilirsiniz çünkü zorla yapılan bir detokstan fayda gelmez” diyor.

egzersiz-olmadan-olmazYeni bir beslenme modeline geçiyoruz
7 günlük detoks maratonunu başarıyla tamamladıktan sonra kendinizi daha dinç ve sağlıklı hissedeceksiniz. Tartınız da bir miktar kilo kaybını müjdeleyecek. Şimdi adım adım normal ve sağlıklı beslenmeye başlamanın zamanı. Bunun için elinize listeler alıp her gün ne yiyeceğinizi takip etmenize gerek yok. Sağlıklı beslenmenin ana kurallarını öğrendikten sonra her koşulda buna uygun beslenmeniz mümkün. Bir sonraki detoksu ise kendinizi tekrar kirlenmiş hissettiğiniz zaman yapabilirsiniz. Dr. Ender Saraç, bunun bazıları için 6 ayda bir, bazıları içinse yılda bir olabileceğini söylüyor.

Uzman hekim şart
Eğer yatılı bir merkezde detoks programına katılmaya karar verdiyseniz bu kliniğin başında bir uzman hekim olmasına dikkat etmeniz öneriliyor. Rekor kilo kaybı sağlayan merkezlerden çıktıktan sonra daha fazla kiloyu kısa sürede geri almanız ya da bağışıklık sisteminizin çökmesi ile bağırsak delinmesi gibi ciddi risklerle karşılaşmanız mümkün olabiliyor.

Egzersiz olmadan olmaz
Detoks döneminde hafif egzersizleri öneren Dr. Ender Saraç, “Hafif pilates, özellikle yoga, esneme egzersizleri ve yürüyüş yapabilirsiniz. Her gün en az 25-30 kez temiz havayı derin derin ciğerlerinize çekmeniz çok önemli” diyor. Masajın da detoksa katkı sağladığını söyleyen Saraç, tercihe göre susam yağı veya portakal, melisa, kekik, biberiye yağları ile zeytinyağı gibi kombine aromatik yağların kullanılmasını öneriyor. Bunun yanı sıra deve dikeni, zerdeçal baharatı, filantus niruri, enginar, karahindiba ve kızılcık ekstreleri de bu dönemde en büyük yardımcılarınız olabilir.

detoks-programi7 günde arınıyoruz
Geçmişten getirdiğiniz öfkelerinizden kurtularak, kızgın olduğunuz kişileri yüreğinizde affederek, kendi hatalarınızla yüzleşip hırslarınızdan sıyrılarak, kötü anıları uzaklaştırarak yapacağınız ruhsal detoksunuzun ardından 7 günlük bedensel detoksunuza başlayabilirsiniz. Dr. Ender Saraç, herkesin yaşına, kilosuna, kan ve hastalık özelliklerine uygun bir listeyi takip etmesi gerektiğini belirtiyor ve detoksun mümkünse bir doktor kontrolünde, hatta bir merkezde yapılmasını öneriyor. Ancak bu imkânı olmayanlar için de ipuçları veren Dr. Saraç, çalışanların da bu önerilerden yararlanarak yaşamlarında küçük rötuşlar yapabileceklerini söylüyor.

Cinselliğe biraz mola Detoks dönemlerinde iyi uyumanın da çok önemli olduğunu belirten Dr. Ender Saraç, bunun için gerekirse akşamları melatonin hormonunu artırmak için kızılcık şerbeti içilebileceğini söylüyor. Detoks döneminde insanın içe dönmesini, vücudun kendi şifa enerjisine yönelmesini öneren Dr. Saraç, cinselliğin de çok sık yaşanmaması gerektiğini belirterek, “Eğer beden çok istiyorsa ona karşı koymayın ancak bu dönemde sık ilişkiden kaçının” diyor.

Yazının devamı için:  http://www.formsante.com.tr/saglik/dogal-terapiler/1745-bahar-detoksu-ile-hayata-yeniden-basliyoruz.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here