Step- Aerobik; açma germe hareketlerini içeren bir çalışmadır. Müzik eşliğinde gerçekleştirilen bu çalışma, eğlenceli bir ortamda spor yapma ve spor yaparken zevkle vakit geçirme imkanı sağlamaktadır.

Step – aerobik yaparak; kilo kontrolü, kondüsyon kazanımı, vb. fiziksel getirinin yanı sıra psikolojik açıdan da olumlu etkiler sağlanmaktadır.

STEP

Step, step platformunun kullanımıyla hareket kombinasyonlarının müziğe uyarlanarak yapıldığı bir aerobik egzersizdir. Platform önünde, yanında, arkasında, çaprazında ve üstünde hareketler yapılarak tüm yönleriyle kullanılır.

 

 

AEROBİK

Müzik eşliğinde, oksijen kullanarak uzun süreli ve orta şiddette birleşmiş hareket kombinasyonlarının yapıldığı bir egzersiz türüdür. Aerobik çalışmanın, klasik, koreografik, hi impact, low impact, hi-low, stretching gibi farklı amaçlara yönelik çeşitleri vardır. 

 

AEROBİK EGZERSİZ VE YARARLARI

Aerobik egzersiz, oksijenin kullanıldığı orta derecedeki aktiviteyi veya oksidasyonu, kasların kasılmasına enerji sağlama yollarını içerir. Aerobik egzersiz, oksijenin varolduğu tüm aktivitelerdir. Yürüme, koşma, jogging, bisiklete binme, yüzme, su cimnastiği, step-aerobik egzersizleri, dans gibi birçok aktivite aerobik egzersiz sayılmaktadır.

Aerobik egzersiz, maksimal kalp atım hızının %50-75’i arasında yapılan uzun süreli egzersizlerdir. Kan laktik asit seviyesinin yükselmeye başladığı noktanın altında yapılan egzersizler aerobik egzersiz olarak tanımlanır. Aerobik metabolizmada 38 molekül ATP ortaya çıkar, yorgunluğa yol açan laktik asitse çok az üretilir. Aerobik egzersizin süresi uzadıkça yağlar enerji kaynağı olarak kullanılır. 1 gram yağ 9 kkalori enerji verir. Böylece, aerobik egzersiz birkaç dakikadan birkaç saate kadar rahatça uygulanabilir.

Aerobik açıdan yağ yakabilmek için en iyi sonuçlar, nabzın en az 12 dakika aerobik sınırda (max kalp atım hızının % 50-75) kalması ile elde edilebilmektedir. Bu süreyi ne kadar uzatır ve çalışma sıklığını da o kadar artırırsak, yağ yakmak daha kolay olacaktır. Fazla ağırlıktaki egzersizde yağların yerine glikojen yanar.

Step-Aerobik çalışmasının yararları:
Dolaşım, solunum ve yağ metabolizmasını düzeltir.
Stres seviyesini, vücut yağı ve kalp hastalıkları riskini azaltır.
Daha kuvvetli kemikler, ligamanlar ve tendonlar sağlar.
Kilo kontrolünü sağlar.
Bireylerde koordinasyon ve dengenin geliştirilmesine katkı sağlar.
Kişinin kendine güvenini artırır, bedensel görünümünü iyileştirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here