Yuj” kökünden gelen”yoga” kelimesi, birleşmek, bütünlük, bağlantı gibi anlamları kapsar. Yoga, temel olarak bedenzihin ve ruh bütünlüğüyle bireyin özgürleşmesini sağlayan bir araçtır. Bu özgürleşme süreci, kişinin var oluşundan itibaren tüm süreçlerin birbiriyle olan bağlantısını anlamak ve bunun ötesinde kendi öz benliğinin bilincine vararak tümüyle birliği deneyimlemekle gerçekleşmektedir.

yoga,doğa,dağ

Yaklaşık 5000 yıllık geçmişi olan bir öğretidir ve Patanjali tarafından derlenen yazıtlar sayesinde günümüze kadar ulaşmıştır. Bu derin öğreti, fiziksel bedenin işleyişi, zihin, düşünme süreçleri, nefes farkındalığı ve kontrolü ve varoluş süreçleri gibi çok geniş bir kapsama sahiptir.

KİMLER YOGA YAPABİLİR?

Çok sevdiğim bir hocamın da dediği gibi ayakta durabilen herkes yoga yapabilir. Hatta bana kalırsa ayakta durabiliyor olması da gerekmiyor. Yoga fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak kendini keşfetmek amacında olan herkese uygundur. Sağlık problemleri, sakatlıklar, yaş ve kilo yoga yapmak için engel değildir. Başlangıçta, “Ben esnek değilim.”, “Yeterince güçlü değilim.”, “Çok kiloluyum.”, “Zamanım yok.”, “Çok fazla ağrım ve rahatsızlığım var.” tarzındaki cümleleri bir çok öğrencimden duymadım desem yalan olur. Ama zaman geçtikçe zihinlerinin oluşturduğu koşullanmaların tek tek ortadan kalktığına şahit oldum. Kısaca demem şu ki, sağlık problemi olup doktorundan onay almış herkes kendi fiziksel kısıtlamaları dahilinde kendine uygun bir tarzı deneyimleyebilir.deniz,kumsal,yoga,yaz

Yoga pratiği bedendeki durağan ve tıkanmış enerjiyi harekete geçirerek, iç organları uyarıp duruş bozukluğunun veya rahatsızlık ve kısıtlamaların sonucu olan kronik ağrıların iyileştirilmesinde yardımcı olur. Düzenli asana pratiği sayesinde hem bedenin güçlenmesi hem de esnemesi sağlanır. Bunun yanı sıra alınan doğru nefesler sayesinde enerji akışı sağlanarak toksinler bedenden uzaklaştırıp arınma sağlanır.  Pratik esnasında zihnin tek bir noktaya yönlendirilmesi sayesinde odaklanma ve sakinleşmegerçekleşir.

FARKLI YOGA TARZLAR NELERDİR?

yoga,tarz,erkek

Yoga uygulama şekli, uygulama amacı ve yöntemine bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Batı’ya uyarlanması beraberinde yeni tarzları da getirmiştir.

Yoganın temelini Hatha Yoga oluşturur. Hatha, “Ha” Güneş, “Tha”, Ay olmak üzere iki Sanskrit sözcükten oluşur. Bütüne baktığımızda Hatha eril ve dişil, yang ve ying, gündüz ve gece, aydınlık ve karanlık gibi zıtlıkların bir araya gelişini ve dengesini ifade eder. Kendi içinde belirli bir akış sıralamasına sahip olan Hatha seansları pozlarda durağan kalarak nefes farkındalığıyla, beden ve zihin bütünlüğünün sağlanmasını hedefler.

Hatha’dan daha dinamik bir yapıya sahip olan Vinyasa yogada ise pozlar arasındaki bağlantı, dinamik geçişlerle sağlanır. Akış önce uygulamacıyı bir zirve duruşuna(apex) ulaştırıp ardından yumuşakça sakinleşmesini sağlar.

Nefesin ilerleyen sırayla giden pozlarla senkronizasyonunu içeren Asthanga Yoga, yoğun içsel bir ısı ve bol arındırıcı bir terleme ile kasların ve organların toksinlerden arınmasını sağlayan bir tarzdır.

Yin Yoga, Paul ve Susan Grilley tarafından geliştirilen klasik Hatha ile uzak doğu felsefesini birleştiren bir tarzdır. Yin’in temel hedef noktası kaslardan ziyade bağ doku ve Çin Tıbbı’nın temel konularından olan bedende bulunan meridyen hatlarını kapsar. Bağ dokusuna ulaşmak uzun süre gerektirdiği için Yin çalışmalarında pasif duruşlarda uzun süre kalarak bağ dokuya ulaşmak hedeflenir. Yin, günlük hayatta deneyimlenenin ötesinde, daha derindeki bireysel bir yüzleşme alanıdır.

Prenatal Yoga, hamilelik sürecinde, bedeni hem güçlendirip hem rahatlatan, kan dolaşımını düzenleyen, zihni sakinleştirerek bedeni konforlu bir biçimde doğuma hazırlayan yoga ekolüdür.  Bu sürecin beraberinde gelen ve doğumdan en az altı hafta sonrasından itibaren başlayarak bir buçuk yıllık süreç boyunca pratik edilen Postnatal yoga, pelvic taban güçlendirilmesi, bedenin doğum öncesi sağlığını, gücünü ve esnekliğini kazanmasını sağlayan asana pratiği, nefes ve meditasyon çalışmalarını kapsar.

Bunun yanı sıra Jivamukti , Chair , Restoratif , Anne-bebek , Çocuk , Terapi, Shivananda  vb. gibi çok çeşitli yoga tarzları da mevcuttur.

Yoga, zihnin sesini susturup kalbin sesini duymanızı sağlar. Her zaman kalbinizin sesini duyarak, eylemlerinizi kalpten gelen sevgiyle gerçekleştirmeniz dileğiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here